Regionální pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy >> Pro návštěvníky >> Novinky >> Akce Vítání ptačího zpěvu se na Vysočině zdařily

Akce Vítání ptačího zpěvu se na Vysočině zdařily

Akce Vítání ptačího zpěvu se na Vysočině zdařily

13.5.2016

Sobotní ornitologické akce proběhly za hojné účasti návštěvníků i samotných ptačích interpretů.

Dvě sobotní rána po sobě si mohli zájemci o ornitologii brzy ráno přivstat a zúčastnit se tradiční ornitologické akce – Vítání ptačího zpěvu, které pořádala Správa CHKO Žďárské vrchy pod záštitou České společnosti ornitologické. Ve Žďáře nad Sázavou proběhla akce 30. 4. a v Havlíčkově Brodě o týden později. Obě akce začínaly již ve 4 hodiny ráno, tedy ještě za hluboké tmy. Účastníci tak měli možnost slyšet jednotlivé probouzející se hlasy v neopakovatelné atmosféře v době, kdy ještě nejsou rušené běžným městským hlukem. Ve Žďáře nad Sázavou se takto sešlo 15 zájemců o přírodu, v Havlíčkově Brodě pak téměř 80!. Akce se zde koná každoročně již od r. 1994, ve Žďáře proběhlo Vítání letos poprvé s myšlenkou i zde založit tradici.

Počasí na obou akcích přálo, ač ve Žďáře návštěvníci dosti promrzli, neb ráno bylo mírně nad nulou se zamrzlými kalužemi.

Ve Žďáře se za ptáky vydali od zámku Žďáru s malebně nasvícenou Zelenou horou na pozadí hvězdné oblohy okolo Konventského rybníka. V osvětlených ulicích Žďáru již ve 4 hodiny ráno na sebe pokřikovali drozdi kvíčaly a zpíval rehek domácí. Ale při zabočení za zeď zámecké zahrady návštěvníci vstoupili do tmy a ticha. V 4:20 se u osvětleného Tokozu probudil kos černý a teprve o půl páté drozd zpěvný z Černého lesa. Za pět minut po něm se okolo posluchačů rozezpívala červenka obecná a s přibývajícím světlem z okraje porostu zazpíval strnad obecný. Za dalších deset minut se probudila sýkora modřinka a pak se již postupně začaly jednotlivé ptačí druhy navzájem překřikovat. Na konci vycházky bylo sečteno 22 druhů ptáků. Kohout – jenž je považován za „budíka“ – si „přispal“ až do půl šesté.

V Havlíčkově Brodě na konci akce sečetli dokonce 39 druhů ptáků. Zde na konci trasy u Pivovarských rybníčků navíc proběhla ukázka odchytu ptáků do sítí a jejich kroužkování. Chytila se pěvuška modrá, strnad rákosní, pěnice černohlavá, kos černý, budníček menší, sýkora modřinka. Akce byla ukončena ukázkou sov ze Záchranné stanice Pavlov a na úplný závěr proběhlo vypuštění vyléčeného dravce motáka pochopa.

 

Úvodní slova k návštěvníkům za úplné tmy před vstupem do Muzea nové generace v zámku Žďáře (autor: Lubomír Dajč).

Úvodní slova k návštěvníkům za úplné tmy před vstupem do Muzea nové generace v zámku Žďáře (autor: Lubomír Dajč).

 

Trasa vedla i po dřevěném chodníku podél Stržského potoka (autor: Lubomír Dajč).

Trasa vedla i po dřevěném chodníku podél Stržského potoka (autor: Lubomír Dajč).

 

Poslech prvních zpěváků v Havlíčkově Brodě (autor:Petr Tichý).

Poslech prvních zpěváků v Havlíčkově Brodě (autor:Petr Tichý).

 

Kroužkování ptáků s výkladem u Pivovarských rybníčků (autor:Petr Tichý).

Kroužkování ptáků s výkladem u Pivovarských rybníčků (autor:Petr Tichý).

Regionální pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt