Regionální pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy >> Pro návštěvníky >> Novinky >> Náš čáp černý zahnízdil v Bavorsku

Náš čáp černý zahnízdil v Bavorsku

Náš čáp černý zahnízdil v Bavorsku

15.6.2016

Mládě čápa černého okroužkované ve Žďárských vrších po šesti letech pozorováno při hnízdění v Bavorsku.

Kroužkování čápů černých slaví další úspěch. V roce 2010 ve smrkovém lese u Skleného v CHKO Žďárské vrchy byla okroužkována mláďata čápa černého v hnízdě na modřínu. Čápatům kromě hliníkového kroužku byly dány i barevné plastové odečítací kroužky. Jednomu z nich bílý s kódem 6323.

Po šesti letech, konkrétně 10. 6. 2016, bylo toto „mládě“ znovu spatřeno. Tentokrát o 307 km západně v severní části Bavorska. Z mláděte se stala dospělá samice, která v Bavorsku zahnízdila na vysokém smrku a nyní se stará o tři mláďata.

Kroužkování ptáků nám pomáhá se dozvídat o jejich životě spoustu hodnotných informací, díky nimž je můžeme i lépe chránit. Nejdéle se volně žijící čáp černý dožil 18 let. Tato samice má tedy před sebou ještě mnoho let života. 

Odečítací kroužek má jedinečný kód složen z kombinace velkých čtyř číslic a písmen tak, aby byl snadno přečten bez nutnosti ptáka odchytit. U čápa černého se v posledních letech dávají odečítací kroužky jen bílé barvy. První číslo značí stát, kde byl čáp kroužkován, Česká republika má 6.

Odečítací kroužky se dávají i dalším větším druhům ptáků jako je např. orel, jeřáb, racek nebo kavka. Na krk se pak dávají tzv. límce labutím či husám. U méně plachých druhů lze kroužek odečíst i bez dalekohledu. Odečítatelem může být tedy každý. Pokud najdete ptáka s odečítacím kroužkem, zkuste jej přečíst a zapamatujte si i barvu kroužku. Tuto informaci s datem, místem a okolnostmi nálezu pošlete do Kroužkovací stanice Národního muzea. Každé takové hlášení je velmi cenné.

Šestiletá samice ze Skleného na svém hnízdě v Bavorsku (autor: Carsten Rohde)

Šestiletá samice ze Skleného na svém hnízdě v Bavorsku (autor: Carsten Rohde)

 

Regionální pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt